16maja
Właściwości wody brzozowej – zastosowanie w pielęgnacji
Właściwości wody brzozowej zarówno lecznicze, jak i pielęgnacyjne są znane od wieków, a teraz gdy trend na naturalne składniki jest mocno wzrastający, coraz częściej wykorzystuje się wodę brzozową w domowych metodach na piękne włosy i skórę. Jak działa woda brzozowa i jakie ma zalety? Sprawdźmy.
Właściwości wody brzozowej – jakie to są?
Zanim przejdziemy do wskazania właściwości wody brzozowej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego służy woda brzozowa i jak powstaje? Woda brzozowa to nic innego jak roztwór soku z brzozy i wody lub soku brzozy i alkoholu etylowego. Ceni się ją z uwagi na wysoką zawartość składników mineralnych i witamin, takich jak witamina C i witaminy z grupy B, flawonoidy, antyoksydanty, miedź, wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo, garbniki, fitosterole, aminokwasy, saponiny, botulinę i kwas salicylowy.
Dzięki wysokiemu nasyceniu składnikami odżywczymi woda brzozowa bardzo dobrze wpływa na nasz organizm. Można ją stosować doustnie lub na skórę czy włosy. Jakie właściwości ma woda brzozowa stosowana zewnętrznie?
Oto kilka z nich:
- leczy stany zapalne skóry,
- działa złuszczająco i antyseptycznie,
- oczyszcza skórę,
- zwęża pory,
- chroni przed działaniem wolnych rodników,
- spowalnia procesy starzenia się skóry,
- nawilża naskórek,
- rozjaśnia niewielkie przebarwienia,
- zmniejsza wydzielanie sebum (również na skórze głowy),
- zapobiega pojawieniu się łupieżu,
- wspomaga leczenie zmian trądzikowych.
Do czego służy woda brzozowa?
Najlepiej stosować wodę brzozową w postaci roztworu powstałego z połączenia jej z alkoholem etylowym i w postaci takiej mieszanki nacierać lub przemywać nią skórę. W przypadku wcierania wody brzozowej w skórę głowy należy to wykonywać 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Po tym czasie należy zrobić przerwę, ponieważ dłuższe stosowanie tej naturalnej płukanki może przesuszyć skórę głowy. Wodę brzozową trzymamy na głowie przez kilka godzin. Sprawdzi się także w roli odżywki do włosów bez spłukiwania – należy wówczas spryskać skórę głowy i włosy wodą z brzozy i nie spłukiwać jej.
Woda z brzozy właściwości lecznicze
Woda z brzozy przyjmowania doustnie w postaci napoju ma wiele zastosowań. Niegdyś chętnie stosowano ją do leczenia anginy czy wrzodów żołądka. Sok z brzozy ma również dobry wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Wspomaga leczenie kaszlu, ponieważ działa wykrztuśnie, zwiększając wydzielanie śluzu. Z uwagi na silne właściwości moczopędne woda brzozowa reguluje pracę układu pokarmowego, łagodzi stany zapalne jelit i żołądka.
Jeżeli chcesz wspomóc swój organizm naturalnymi metodami, wypróbuj sok z brzozy. Ile wody brzozowej można pić dziennie? Warto pić ją dwa lub trzy razy dziennie przez miesiąc, aby dostrzec zmiany w kondycji zarówno całego organizmu, jak i skóry.
Czy woda brzozowa jest zdrowa?
Poznawszy właściwości wody brzozowej, można bezsprzecznie stwierdzić, że jest zdrowa. Czy każdemu się przysłuży? To zależy od wielu czynników, jak również osobistych preferencji. Na pewno należy pamiętać o tym, że stosowanie naturalnych substancji w postaci suplementacji lub pielęgnacji skóry może wywołać niepożądane reakcje, dlatego najlepiej byłoby skonsultować wprowadzenie ziołowych preparatów z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą, ponieważ niektóre zioła mogą bardzo mocno wpływać na pracę ludzkiego organizmu.